Televes GPON oprema

Televes GPON (Gigabit-capable Passive Optical Network) oprema omogućava realizaciju FTTx (Fiber To The x – home, building, office… ) optičkih sistema baziranih na GPON opremi. GPON sistemi su zasnovani na pasivnoj podeli optičkih signala do krajnjih korisnika – signal se deli putem optičkih razdelnika i optičkim kablovima se distribuira do krajnjih korisnika (pasivni deo optičke mreže). Osim pasivnog dela optičke mreže, druga dva ključna elementa optičke mreže jesu OLT (Optički Linijski Terminali) i ONT (Optički Mrežni Terminali).

ONT uređaji se nalaze na korisničkom kraju GPON sistema, i služe kao CPE (Customer Premises Equipment) prihvata signal, konvertuje sa optičkog na elektronski medijum prenosa i distribuira do korisničkih uređaja. ONT zavisno od potrebe može određen broj konektora različitog tipa za povezivanje korisničkih uređaja – najčešće nekoliko RJ45 Ethernet portova za povezivanje računara, VoIP telefona i IPTV STB-a, F konektor za RF televiziju (RFoG – Radio Frequency Over GPON) i sl.

OLT uređaji povezuju korisnike preko pasivne optičke mreže sa jezgrom mreže operatera, interaktivnim servisima koje operater pruža korisnicima i sa ostatkom Internet-a. Ovo su uređaji visokih performansi sa portovima velikog kapaciteta (protoka reda 1 ili više Gbps full duplex), na čiji se svaki downstream port povezuje više korisnika.

Obzirom na velike dužine optičkih trasa od centralne stanice operatera do pretplatnika često je potrebno dodati i pojačavače optičkog signala. Televes proizvodi optičke pojačavače bazirane na YEDFA tehnologiji koji imaju i ulogu multipleksiranja signala različitih talasnih dužina (u GPON tehnologiji 1310nm služi upstream prenos podataka, 1490nm za downstream prenos podataka i 1550nm za prenos RFoG TV signala).

GPON sistemi su idealni za Quad Play i Triple play operatere – omogućuju prenos više servisa putem jednog sistema, npr. Internet + TV + VoIP telefonija. Osim toga, sve češće se GPON tehnologija primenjuje za realizaciju lokalnih mreža (optički LAN) u velikim objektima (hoteli, bolnice, državne ustanove…) jer su često GPON sistemi enetgetski efikasniji u odnosu na konvencionalne sisteme. Pasivnom podelom signala se smanjuje broj aktivnih uređaja na mreži, tj manja energetska potrošnja i manji operativni troškovi i dugoročni troškovi održavanja sistema. GPON prospekt (pdf – eng 2018.)

Izdvajamo:

Televes OLT (optički linijski terminali) i napajanja

Referenca:Opis
Detaljnije o proizvodu
 769401OLT512:
za do 512 pretplatnika
Portovi: 8xPON, 4xGbE, 4×1/10GbE
Dimenzije: 1 Rack unit
 link
 769420OLT3072: modularna šasija sa PSU
za do 3072 pretplatnika
Dimenzije: 3 Rack unit – a, broj slotova: 5
 link
 769422Switch kartica / modul sa 16x PON porta
Dimenzije: 1 slot za OLT3072
link
 769421Switch kartica / modul sa 2x10GbE porta
Dimenzije: 1 slot za OLT3072
link
 769601Dupli PSU -48Vdc za OLT. Dimenzije 1RU link

Televes ONT / ONU (optički mrežni terminali / jedinice)

Referenca:Opis
Detaljnije o proizvodu
 769501ONT Office:
Tipovi i broj korisničkih portova:
4 x GbE, 2 x FXS, 2x USB, WLAN b/g/n
 link
 769502ONT Home:
Tipovi i broj korisničkih portova:
4 x GbE, 2 x FXS, 2x USB, WLAN b/g/n, F konektor za RFoG
 link
 769514ONT Home ac:
Tipovi i broj korisničkih portova:
4 x GbE, 2 x FXS, 1x USB, WLAN b/g/n/ac, F konektor za RFoG
link
 769509ONT Room:
Tipovi i broj korisničkih portova:
4 x GbE (PoE), 2 x FXS, F konektor za RFoG
link
 769507ONU Basic:
Tipovi i broj korisničkih portova:
1 x GbE
 link

Ostala GPON oprema

Korisni linkovi